NRD Начало
Четвъртък, 14 Ноември 2024
Начало Авансцена Фестивалът „Пиано екстраваганца” завършва днес
2038
Авансцена

Фестивалът „Пиано екстраваганца” завършва днес

Камерният ансамбъл „Софийски солисти“ с диригент Константин Добройков и пианистите Паоло Франчезе и Амели Сакаи-Иванова закриват тази вечер 14-ото издание на „Пиано екстраваганца”. Основател и артистичен директор на международния музикален фестивал е Людмил Ангелов. На концерта в Софийската градска художествена галерия ще звучат творби от Моцарт (Концерт за пиано и оркестър в Ла мажор, KV 414 и Концерт за пиано и оркестър в Ми бемол мажор, KV 271) и Бенджамин Бритън (Вариации върху тема от Франк Бридж, Оп. 10)

| 13 Ноември 2024, 09:00 ч.
Фестивалът „Пиано екстраваганца” завършва днес
Фестивалът „Пиано екстраваганца” завършва днес
Снимка © БТА

Камерният ансамбъл „Софийски солисти“ с диригент Константин Добройков и пианистите Паоло Франчезе и Амели Сакаи-Иванова закриват тази вечер 14-ото издание на „Пиано екстраваганца”.

Изложбата „Въздух. Вода. Земя. Огън“ чрез живописни изображения прави ретроспекция на етапите на „Голямото пътешествие“ на Европа, (Grand Tour), от 18-и век в Южна Италия, изминато отново от неаполитанската художничка – Адриана Пинятели Мангони. 

Проектът ще бъде представен на оградата на резиденцията на италианското посолство на софийската улица „Париж“ от 5 септември до 20 декември, съобщават от посолството.

Авторката, в сътрудничество с Антонело Мильоци и Марко Марота, изминава очертания от огъня маршрут на активните в наши дни вулкани. Започва от Флегрейските полета и Везувий, преминава през подводната в голямата си част дъга, включваща активните вулкани на островите Стромболи и Вулкано, и накрая завършва с Етна.

Изображенията се

Режисьорът Кристофър Нолан се завръща на снимачната площадка, за да снима нов филм, чиято премиера е планирана за 17 юли 2026 година, а Мат Деймън води преговори за главната роля, съобщи сайтът „Дедлайн“. 

Според източник на изданието проектът ще бъде продуциран от „Юнивърсъл“, която е работила с Нолан по създаването на биографичната драма „Опенхаймер“. Подробности за сюжета се пазят в тайна, но се очаква снимките на филма да започнат в началото на 2025 г., твърдят източниците на портала. 

На 10 март драмата „Оппенхаймер“ стана триумфира на наградите на Американската филмова академия. Филмът спечели в седем номинации, включително в категориите „Най-добър филм“ и „Най-добър режисьор“. 

Градският Духов оркестър на Ямбол изнесе тази вечер концерт, посветен на първия международен джаз фестивал в България, състоял се в града преди 50 години.

В зрителната общинска зала прозвучаха едни от вечните музикални класики, на които публиката отвърна с нестихващи аплодисменти.

"Благодаря ви! Всичко, което правим, без вас няма смисъл!", обърна се към хората в залата диригентът Васил Шейтанов. 

Маестро Шейтанов и музикантите от Духовия оркестър поднесоха подбрана компилация от рядко изпълнявани аранжименти на емблематични произведения – "Един американец в Париж" от Джордж Гершуин, "В настроение" от Глен Милър, избрани моменти от "Исус Христос суперзвезда" от Андрю Лойд Уебър, "Бохемска рапсодия" на Фреди Меркюри, интерпретации на творби на Карлос Сантана и хитове на "АББА".

По време на концерта бе припомнена историята на първия международен

Първите украиноезични аудиогидове в Белгия бяха официално пуснати днес по време на церемония в Кралските музеи на изящните изкуства на Белгия в Брюксел.

Инициативата е част от проект, ръководен от първата дама на Украйна Олена Зеленска, който вече доведе до пускането на 80 аудиогида на украински в 44 страни по света, предаде белгийската новинарска агенция Белга.

„Време е да направим изложбите в Кралските музеи на изящните изкуства по-достъпни за украинските посетители благодарение на тези аудиогидове“, заяви Олена Зеленска.

От 2020 г. съпругата на украинския президент Володимир Зеленски води проект за създаване на аудиогидове на украински език в най-големите музеи на света. Сред другите участващи музеи са Лувърът във Франция, Уестминстърското абатство във Великобритания, Колизеумът и галерия „Боргезе“ в Италия и замъкът „Албертина&

С „Х“ откриват сезона на премиерите в Yalta Art Room.

Първите представления са на 29 и 30 септември, съобщават от сцената на независимото пространство за театър.

Спектакълът е по авторски текстове с цитати от Омар Хайям.

Васил Дуев-Тайг е в главната и единствена роля. Режисьор е Боян Крачолов. Включени са и авторски мисли на двамата артисти. Жанрът е сатира, разказват от екипа.

„Нека наречем „Х“ точката, в която се пресичат публичният ни образ – онзи, който конструираме за пред хората, който изрича и преповтаря всеизвестни констатации, който винаги върви леко прегърбен, поради невъзможността си да изрече това, което наистина мисли – и личният ни, никому непоказан такъв, чийто глас не можем да запушим, когато останем сами. Н

Основател и артистичен директор на международния музикален фестивал е Людмил Ангелов.

На концерта в Софийската градска художествена галерия ще звучат творби от Моцарт (Концерт за пиано и оркестър в Ла мажор, KV 414 и Концерт за пиано и оркестър в Ми бемол мажор, KV 271) и Бенджамин Бритън (Вариации върху тема от Франк Бридж, Оп. 10).

Паоло Франчезе започва да учи пиано, когато е седемгодишен. Постъпва в Италианска държавна консерватория, където получава диплома с най-високи оценки за пиано. Защитава докторат по пиано и камерна музика с отличие и медал. Започва отрано своята концертна кариера, както в солови, така и в камерни изпълнения в Италия и чужбина, където печели редица награди. Често е канен да журира на национални и международни конкурси по пиано. Той е артистичен директор на два международни фестивала, води майсторски класове, пише  статии на музикални теми. Преподава пиано в няколко италиански консерватории.

Амели Сакаи-Иванова е родена в Лондон през 2008 г., в семейството на японка и българин. Под ръководството на принципите и методологията на Монтесори, тя развива интереса и страстта си към пианото, като е особено запленена от произведенията на Шопен. През 2022 г. Амели участва в летните майсторски класове на проф. Людмил Ангелов в Нов български университет в София и е отличена с наградата „Рецитал на дебютант“ за концерта, който изнася в Полския институт, в София. Тя е лауреат на многобройни награди от международни конкурси и местни фестивали във Великобритания. 

Както информирахме, „Пиано екстраваганца” бе открит с клавирен рецитал на Алберт Мамриев – на 19 октомври. На 23 октомври бе дебютният концерт на младия български пианист Теодор Пазов, който учи в академията в Хамбург. На 29 октомври Симеон Гошев представи малко познат репертоар. На 31 октомври бе участието на номинирания за „Грами“ и роден в Куба пианист Иван Мелон Люис. На 2 ноември гостува италиански квинтет, в който са Епифанио Комис – пиано, Енцо Лигрести – цигулка, Джовани Анастазио – цигулка, Алберто Саломон – виола, и Бенедето Мунцоне – виолончело.

Цигуларката Лора Маркова и виолончелистът Сион Найман ще имат рецитал в „Европейски музикален фестивал“. 

На първата им самостоятелна изява на фестивала ще изпълнят творби за цигулка и виолончело от Моцарт, Глиер, Равел и Серве/Леонар, съобщават от „Кантус фирмус“.

Събитието е на 15 ноември в аулата на Софийския университет „Св. Климент Охридски“.

Завършили с отличие Националното музикално училище „Любомир Пипков“ в София, в момента и двамата музиканти са студенти в музикални академии, в германската столица. Найман следва при проф. Йенс Петер Майнц в берлинския Университет за изкуства, а Лора Маркова е студентка в музикалната академия „Ханс Айслер" при Коля Блахер. Като дуо те свирят заедно от 2020 година – още, к

На 24 октомври в Регионален исторически музей – Ямбол ще бъде открита мултимедийна фотографска изложба „Светът на дирижаблите: когато Ямбол беше част от него“ (The World of Airships: When Yambol Was Part of It), съобщи Кремена Димова, говорител на музея. Събитието се организира съвместно с Националния исторически музей. Експозицията е базирана на книгата на професор Масимилиано Пинучи (Италия) „Airships - Designed for Greatness” и ще бъде представена от самия него.

Показана за първи път в Триест (Италия) през 2018 г., в първоначалния си вариант изложбата разказва за епохата на дирижаблите – небесните гиганти, които през втората половина на XIX век превръщат в реалност мечтата на хората да пътуват сред облаците и да прелитат над океани и неизследвани територии, разказва Кремена Димова. Оригинални широкоформатни рисунки и фотографски изображен

Очаква се оригиналният договор на „Бийтълс“ за свирене в клуб в Хамбург да достигне до близо 40 000 долара на предстоящ търг онлайн, съобщава ДПА.

Барабанистът Пийт Бест свири при първите участия на групата в Star-Club от 13 април до 31 май 1962 г. в западногерманския град, където те отиват, за да усъвършенстват уменията си. Тогава „Бийтълс“ свирят на откриването на новия клуб, който е с капацитет за 2000 души.

Когато „Бийтълс“ се завръщат в Хамбург през ноември 1962 г., Ринго Стар е вече барабанист, след като мениджърът им Брайън Ъпстийн уволнява Бест три месеца по-рано.

Договорът за музикално озвучаване между 1 и 14 ноември предвижда „Бийтълс“ да свирят по три часа на ден в отделни серии с едночасова почивка след всяко изпълнение.

Групата свири седем дни в една седмица със заплащане от 600 германски марк

Четири изложби от „Карикатурен салон – 2024“ бяха представени в залите на Музея на хумора и сатирата в Габрово. 

Експозициите са подредени на втория и четвъртия музейни етажи. Откриването започна в зала 7 със самостоятелната изложба „Парченца време” на проф. Анри Кулев.

На 4 април тази година той бе удостоен със специалната награда на музея в Националната изложба на карикатурата, включваща плакет „Светът е оцелял, защото се е смял”, както и право на самостоятелна изложба, тематиката на която е в тон с поредните избори за парламент.

„Благодаря на всички, отделили от безценните си парчета време, за да видят изложбата. За мен е чест да се появя в габровската и национална Светая Светих на карикатурата. Както се казва в средновековните хроники – не съм достоен. За мен е много важно това появяване. Рисунките,

Идеята на „Небесно войнство“ е като влезеш, да влезеш в обособена среда – някаква малка вселена или някакъв малък свят, от който ставаш част.

Това каза артистът Юлиян Табаков по повод инсталацията, която посреща гостите на галерия „Топлоцентрала – Куб“ до 1 декември.

Експозицията е част от проекта „Виждам те“, който се състои от инсталацията „Водна кула“, серия рисунки „Виждам те“ и серия обекти „Небесно войнство“.

В КЛЕТКАТА НА ОРЛИТЕ

Историята с птичите пера, изграждащи „Небесно войнство“, започва преди години. „Всичко в инсталацията „Небесно войнство“ е истинско. Някои пера съм ги събирал аз“, казва той. 

Един ден Табаков помолил чистачката в зоопарка да му събере пера на лешояди и орли за костюм.

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Музеят „Кон-Тики“ в Осло връща артефакти на чилийския Великденски остров
Артефакти и човешки останки, взети от норвежки изследовател и антрополог в края на 40-те години на миналия век, се връщат от Музея „Кон Тики“ в Осло на отдалечения чили ...
Макс Либерман картина с мотив Ванзее
Картина на германския художник импресионист Макс Либерман беше продадена на търг в Кьолн за 720 000 евро, предаде ДПА. Прогнозната цена беше между 700 000 евро и един милион евро. ...
Джаз изпълнители си дават среща на фестивал
Джаз фестивал ще има на 15 и 16 ноември тази година в Доходното здание в Русе. Програмата включва концерти на известни изпълнители. Това съобщиха организаторите на музикалния форум ...
Конкурс предизвиква младите фотографи
Конкурсът „Разград – уловени мигове“ предизвиква младите фотографи. Това е 14-ото издание на фотоконкурса с подтема „Лицата на Разград“ и е насочено к ...
Започнаха репетиции на комедията „Паника“ в Драматично-куклен театър „Иван Радоев“
В Драматично-куклен театър (ДКТ) „Иван Радоев“ – Плевен започнаха репетициите на комедията „Паника“ от Робин Хоудън. Това съобщават от културния инсти ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
С официална церемония Драматичен театър „Рачо Стоянов“ ще отбележи своята 95-годишнина
С официална церемония и филм в Европейската нощ на театрите 16 ноември на голямата сцена на Драматичен театър „Рачо Стоянов“ ще бъде отбелязана 95-годишнината от създав ...
Електротехник в Рим откри древни фрески, нарисувани на таван
Електротехник откри древни фрески по време на ремонт във Вила Фарнезина, Рим, предаде АФП. Трите рисунки са били скрити над сводестия таван на някогашната всекидневна на Агостино К ...
Два милиона лампички и най-високото виенско колело в Румъния ще са част от изненадите на Коледния базар в Крайова
Изкуствен интелект и два милиона лампички ще има на Коледния базар в румънския град Крайова тази година. Събитието, очаквано с нетърпение и от много българи, ще бъде открито н ...
Найден Тодоров: „Киномания“ е фестивал, който излиза много над киното
Не знам колко събития има в България, в момента, които толкова много години съществуват без прекъсване – от 1987 година до днес. Това е много повече от традиция. Това е един ...
Ремикс на Do They Know It`s Christmas ще бъде издаден за 40-годишнината на хита
По-късно този месец ще бъде пуснат „ултимативен микс“ на Do They Know It`s Christmas („Знаят ли, че е Коледа“) по случай 40 години от записването на празнич ...
Тикер в 18:00 ч.
С официална церемония и филм в Европейската нощ на театрите 16 ноември на голяма ...
Начало Авансцена
2038
Авансцена

Фестивалът „Пиано екстраваганца” завършва днес

Камерният ансамбъл „Софийски солисти“ с диригент Константин Добройков и пианистите Паоло Франчезе и Амели Сакаи-Иванова закриват тази вечер 14-ото издание на „Пиано екстраваганца”.Основател и артистичен директор на международния музикален фестивал е Людмил Ангелов.

| 13 Ноември 2024, 09:00 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Фестивалът „Пиано екстраваганца” завършва днес
Фестивалът „Пиано екстраваганца” завършва днес
Снимка © БТА

Камерният ансамбъл „Софийски солисти“ с диригент Константин Добройков и пианистите Паоло Франчезе и Амели Сакаи-Иванова закриват тази вечер 14-ото издание на „Пиано екстраваганца”.

Основател и артистичен директор на международния музикален фестивал е Людмил Ангелов.

Изложбата „Въздух. Вода. Земя. Огън“ чрез живописни изображения прави ретроспекция на етапите на „Голямото пътешествие“ на Европа, (Grand Tour), от 18-и век в Южна Италия, изминато отново от неаполитанската художничка – Адриана Пинятели Мангони. 

Проектът ще бъде представен на оградата на резиденцията на италианското посолство на софийската улица „Париж“ от 5 септември до 20 декември, съобщават от посолството.

Авторката, в сътрудничество с Антонело Мильоци и Марко Марота, изминава очертания от огъня маршрут на активните в наши дни вулкани. Започва от Флегрейските полета и Везувий, преминава през подводната в голямата си част дъга, включваща активните вулкани на островите Стромболи и Вулкано, и накрая завършва с Етна.

Изображенията се

Режисьорът Кристофър Нолан се завръща на снимачната площадка, за да снима нов филм, чиято премиера е планирана за 17 юли 2026 година, а Мат Деймън води преговори за главната роля, съобщи сайтът „Дедлайн“. 

Според източник на изданието проектът ще бъде продуциран от „Юнивърсъл“, която е работила с Нолан по създаването на биографичната драма „Опенхаймер“. Подробности за сюжета се пазят в тайна, но се очаква снимките на филма да започнат в началото на 2025 г., твърдят източниците на портала. 

На 10 март драмата „Оппенхаймер“ стана триумфира на наградите на Американската филмова академия. Филмът спечели в седем номинации, включително в категориите „Най-добър филм“ и „Най-добър режисьор“. 

Градският Духов оркестър на Ямбол изнесе тази вечер концерт, посветен на първия международен джаз фестивал в България, състоял се в града преди 50 години.

В зрителната общинска зала прозвучаха едни от вечните музикални класики, на които публиката отвърна с нестихващи аплодисменти.

"Благодаря ви! Всичко, което правим, без вас няма смисъл!", обърна се към хората в залата диригентът Васил Шейтанов. 

Маестро Шейтанов и музикантите от Духовия оркестър поднесоха подбрана компилация от рядко изпълнявани аранжименти на емблематични произведения – "Един американец в Париж" от Джордж Гершуин, "В настроение" от Глен Милър, избрани моменти от "Исус Христос суперзвезда" от Андрю Лойд Уебър, "Бохемска рапсодия" на Фреди Меркюри, интерпретации на творби на Карлос Сантана и хитове на "АББА".

По време на концерта бе припомнена историята на първия международен

Първите украиноезични аудиогидове в Белгия бяха официално пуснати днес по време на церемония в Кралските музеи на изящните изкуства на Белгия в Брюксел.

Инициативата е част от проект, ръководен от първата дама на Украйна Олена Зеленска, който вече доведе до пускането на 80 аудиогида на украински в 44 страни по света, предаде белгийската новинарска агенция Белга.

„Време е да направим изложбите в Кралските музеи на изящните изкуства по-достъпни за украинските посетители благодарение на тези аудиогидове“, заяви Олена Зеленска.

От 2020 г. съпругата на украинския президент Володимир Зеленски води проект за създаване на аудиогидове на украински език в най-големите музеи на света. Сред другите участващи музеи са Лувърът във Франция, Уестминстърското абатство във Великобритания, Колизеумът и галерия „Боргезе“ в Италия и замъкът „Албертина&

С „Х“ откриват сезона на премиерите в Yalta Art Room.

Първите представления са на 29 и 30 септември, съобщават от сцената на независимото пространство за театър.

Спектакълът е по авторски текстове с цитати от Омар Хайям.

Васил Дуев-Тайг е в главната и единствена роля. Режисьор е Боян Крачолов. Включени са и авторски мисли на двамата артисти. Жанрът е сатира, разказват от екипа.

„Нека наречем „Х“ точката, в която се пресичат публичният ни образ – онзи, който конструираме за пред хората, който изрича и преповтаря всеизвестни констатации, който винаги върви леко прегърбен, поради невъзможността си да изрече това, което наистина мисли – и личният ни, никому непоказан такъв, чийто глас не можем да запушим, когато останем сами. Н

На концерта в Софийската градска художествена галерия ще звучат творби от Моцарт (Концерт за пиано и оркестър в Ла мажор, KV 414 и Концерт за пиано и оркестър в Ми бемол мажор, KV 271) и Бенджамин Бритън (Вариации върху тема от Франк Бридж, Оп. 10).

Паоло Франчезе започва да учи пиано, когато е седемгодишен. Постъпва в Италианска държавна консерватория, където получава диплома с най-високи оценки за пиано. Защитава докторат по пиано и камерна музика с отличие и медал. Започва отрано своята концертна кариера, както в солови, така и в камерни изпълнения в Италия и чужбина, където печели редица награди. Често е канен да журира на национални и международни конкурси по пиано. Той е артистичен директор на два международни фестивала, води майсторски класове, пише  статии на музикални теми. Преподава пиано в няколко италиански консерватории.

Цигуларката Лора Маркова и виолончелистът Сион Найман ще имат рецитал в „Европейски музикален фестивал“. 

На първата им самостоятелна изява на фестивала ще изпълнят творби за цигулка и виолончело от Моцарт, Глиер, Равел и Серве/Леонар, съобщават от „Кантус фирмус“.

Събитието е на 15 ноември в аулата на Софийския университет „Св. Климент Охридски“.

Завършили с отличие Националното музикално училище „Любомир Пипков“ в София, в момента и двамата музиканти са студенти в музикални академии, в германската столица. Найман следва при проф. Йенс Петер Майнц в берлинския Университет за изкуства, а Лора Маркова е студентка в музикалната академия „Ханс Айслер" при Коля Блахер. Като дуо те свирят заедно от 2020 година – още, к

На 24 октомври в Регионален исторически музей – Ямбол ще бъде открита мултимедийна фотографска изложба „Светът на дирижаблите: когато Ямбол беше част от него“ (The World of Airships: When Yambol Was Part of It), съобщи Кремена Димова, говорител на музея. Събитието се организира съвместно с Националния исторически музей. Експозицията е базирана на книгата на професор Масимилиано Пинучи (Италия) „Airships - Designed for Greatness” и ще бъде представена от самия него.

Показана за първи път в Триест (Италия) през 2018 г., в първоначалния си вариант изложбата разказва за епохата на дирижаблите – небесните гиганти, които през втората половина на XIX век превръщат в реалност мечтата на хората да пътуват сред облаците и да прелитат над океани и неизследвани територии, разказва Кремена Димова. Оригинални широкоформатни рисунки и фотографски изображен

Очаква се оригиналният договор на „Бийтълс“ за свирене в клуб в Хамбург да достигне до близо 40 000 долара на предстоящ търг онлайн, съобщава ДПА.

Барабанистът Пийт Бест свири при първите участия на групата в Star-Club от 13 април до 31 май 1962 г. в западногерманския град, където те отиват, за да усъвършенстват уменията си. Тогава „Бийтълс“ свирят на откриването на новия клуб, който е с капацитет за 2000 души.

Когато „Бийтълс“ се завръщат в Хамбург през ноември 1962 г., Ринго Стар е вече барабанист, след като мениджърът им Брайън Ъпстийн уволнява Бест три месеца по-рано.

Договорът за музикално озвучаване между 1 и 14 ноември предвижда „Бийтълс“ да свирят по три часа на ден в отделни серии с едночасова почивка след всяко изпълнение.

Групата свири седем дни в една седмица със заплащане от 600 германски марк

Четири изложби от „Карикатурен салон – 2024“ бяха представени в залите на Музея на хумора и сатирата в Габрово. 

Експозициите са подредени на втория и четвъртия музейни етажи. Откриването започна в зала 7 със самостоятелната изложба „Парченца време” на проф. Анри Кулев.

На 4 април тази година той бе удостоен със специалната награда на музея в Националната изложба на карикатурата, включваща плакет „Светът е оцелял, защото се е смял”, както и право на самостоятелна изложба, тематиката на която е в тон с поредните избори за парламент.

„Благодаря на всички, отделили от безценните си парчета време, за да видят изложбата. За мен е чест да се появя в габровската и национална Светая Светих на карикатурата. Както се казва в средновековните хроники – не съм достоен. За мен е много важно това появяване. Рисунките,

Идеята на „Небесно войнство“ е като влезеш, да влезеш в обособена среда – някаква малка вселена или някакъв малък свят, от който ставаш част.

Това каза артистът Юлиян Табаков по повод инсталацията, която посреща гостите на галерия „Топлоцентрала – Куб“ до 1 декември.

Експозицията е част от проекта „Виждам те“, който се състои от инсталацията „Водна кула“, серия рисунки „Виждам те“ и серия обекти „Небесно войнство“.

В КЛЕТКАТА НА ОРЛИТЕ

Историята с птичите пера, изграждащи „Небесно войнство“, започва преди години. „Всичко в инсталацията „Небесно войнство“ е истинско. Някои пера съм ги събирал аз“, казва той. 

Един ден Табаков помолил чистачката в зоопарка да му събере пера на лешояди и орли за костюм.

Амели Сакаи-Иванова е родена в Лондон през 2008 г., в семейството на японка и българин. Под ръководството на принципите и методологията на Монтесори, тя развива интереса и страстта си към пианото, като е особено запленена от произведенията на Шопен. През 2022 г. Амели участва в летните майсторски класове на проф. Людмил Ангелов в Нов български университет в София и е отличена с наградата „Рецитал на дебютант“ за концерта, който изнася в Полския институт, в София. Тя е лауреат на многобройни награди от международни конкурси и местни фестивали във Великобритания. 

Както информирахме, „Пиано екстраваганца” бе открит с клавирен рецитал на Алберт Мамриев – на 19 октомври. На 23 октомври бе дебютният концерт на младия български пианист Теодор Пазов, който учи в академията в Хамбург. На 29 октомври Симеон Гошев представи малко познат репертоар. На 31 октомври бе участието на номинирания за „Грами“ и роден в Куба пианист Иван Мелон Люис. На 2 ноември гостува италиански квинтет, в който са Епифанио Комис – пиано, Енцо Лигрести – цигулка, Джовани Анастазио – цигулка, Алберто Саломон – виола, и Бенедето Мунцоне – виолончело.

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Музеят „Кон-Тики“ в Осло връща артефакти на чилийския Великденски остров
Макс Либерман картина с мотив Ванзее
Джаз изпълнители си дават среща на фестивал
Конкурс предизвиква младите фотографи
Започнаха репетиции на комедията „Паника“ в Драматично-куклен театър „Иван Радоев“
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Ноември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Творчески отражения
С официална церемония Драматичен театър „Рачо Стоянов“ ще отбележи своята 95-годишнина
Под прожектора
Електротехник в Рим откри древни фрески, нарисувани на таван
Творчески отражения
Два милиона лампички и най-високото виенско колело в Румъния ще са част от изненадите на Коледния базар в Крайова
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.